Günther Fiebig

Oberleutnant zur See (Crew 38)



No ships sunk or damaged.


Born  6 Mar 1920 Kiel
Died  7 Jun 1984(64)


Kriegsmarine Crew photo

Ranks

1 Oct 1938 Offiziersanwärter
1 Jul 1939 Seekadett
1 Dec 1939 Fähnrich zur See
1 Aug 1940 Oberfähnrich zur See
1 Apr 1941 Leutnant zur See
1 Apr 1943 Oberleutnant zur See

Decorations

26 Jun 1942 Iron Cross 2nd Class
12 Oct 1942 Fleet War Badge

U-boat Commands

U-boatFromTo
U-1131 20 May 1944 30 Mar 1945   No war patrols 

After the war he joined the post-war German Navy, Bundesmarine, and later retired as Flottenadmiral (e. Commodore or Rear Admiral).

Special thanks to Mr. Fernando Almeida for details on date of death and post-war career.

Patrol info for Günther Fiebig

Ships hit by Günther Fiebig

No entries found.


About ranks and decorations
Ranks shown in italics are our database inserts based on the rank dates of his crew comrades. The officers of each crew would normally have progressed through the lower ranks at the same rate.

Special thanks to Fernando Almeida for data on ranks and decorations.

Media links


German U-boat Commanders of World War II

Busch, Rainer and Röll, Hans-Joachim

Listing of all U-boat commanders