Helmut Laubert

Kapitänleutnant (Crew 37b)



No ships sunk or damaged.


Born  5 Apr 1919 Kassel
Died  16 Dec 2002(83)Murnau, Bavaria, Germany


Kriegsmarine Crew photo

Ranks

9 Oct 1937 Offiziersanwärter
1 Apr 1939 Fähnrich zur See
1 Mar 1940 Oberfähnrich zur See
1 May 1940 Leutnant zur See
1 Apr 1942 Oberleutnant zur See
1 Jan 1945 Kapitänleutnant

Decorations

U-boat Commands

U-boatFromTo
U-38 5 Jan 1943 22 Aug 1943   No war patrols 

Helmut Laubert served aboard the light cruiser Nürnberg before joining the U-boat arm in April 1940. He joined U-125 in Jan 1941 as IIWO (2nd Watch Officer) and was later promoted IWO (1st Watch Officer). He served on her during the Operation Drumbeat mission of Jan 1942.

He was transferred from U-125 six months before she was lost with all hands on 6 May 1943 (Niestlé, 1998). By then Laubert was commanding the famous U-38.

U-38 was retired from active service as a school boat, and following his only command Oblt. Laubert served in the 1.ULD (U-boots Lehrdivision, training division) at Pillau.

Shortly after being promoted Kapitänleutnant in January 1945 Helmut Laubert was assigned to command the new type XXI Elektroboat U-3048, but she was never commissioned (Busch & Röll, 1998).

Kptlt. Laubert was a POW until 10 May 1946.

Sources

Busch, R. and Röll, H-J. (1999). German U-boat commanders of World War II.
Niestlé, A. (1998). German U-boat losses during World War II.

Patrol info for Helmut Laubert

Ships hit by Helmut Laubert

No entries found.


About ranks and decorations
Ranks shown in italics are our database inserts based on the rank dates of his crew comrades. The officers of each crew would normally have progressed through the lower ranks at the same rate.

Media links


German U-boat Commanders of World War II

Busch, Rainer and Röll, Hans-Joachim

Listing of all U-boat commanders